Leonardo da Vinci ur. 15 kwietnia 1452 w Anchiano, zm. 2 maja 1519 w Clos Lucé i niewątpliwie był geniuszem.
Malarstwo stawiał ponad rzeźbą. Wśród kilku stworzonych dzieł malarskich największą fascynację budzi Ostatnia Wieczerza, być może między innymi dlatego że nikt tak naprawdę nie wie co zawiera.
Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci to jeden z najbardziej znanych obrazów na świecie. Obraz został namalowany w latach 1494-1498 na zlecenie Ludwika Sforzy zwanego Ludovico il Moro.
Aby stworzyć to wyjątkowe dzieło, Leonardo przeprowadził wyczerpujące badania, tworząc nieskończoną liczbę szkiców przygotowawczych. Leonardo odchodzi od tradycyjnej metody malowania fresków, malując scenę „na sucho” na ścianie refektarza.
Znaleziono ślady złotych i srebrnych folii, które świadczą o chęci artysty do wykonania postaci w znacznie bardziej realistyczny sposób, z uwzględnieniem cennych detali. Po zakończeniu zastosowana technika malarska i czynnik środowiskowy przyczyniły się do ostatecznego zniszczenia fresku, który został poddany licznym renowacjom.
Ostatnia renowacja została zakończona w 1999 r., którą nadzorowała Dr. Pinin Brambilla Barcilon i trwała łącznie 21 lat. Wykorzystano kilka metod naukowych, aby przywrócić pierwotne kolory oraz usunąć ślady farby nałożonej podczas poprzednich prób renowacji „fresku”.
W 2007 r. włoska firma Haltadefinizione stworzyła i opublikowała 16,1 gigapikselowy obraz Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci,
Tutaj można obejrzeć w maksymalnym powiększeniu szczegóły aktualnego stanu.
Obecny stan Ostatniej Wieczerzy Leonarda.
Grafika prezentowana powyżej odzwierciedla aktualny stan.
Ostatnia Wieczerza Leonarda znajduje się na ścianie jadalni dawnego klasztoru dominikanów Santa Maria delle Grazie w Mediolanie, dokładnie w refektarzu klasztoru i jest jednym z najbardziej znanych dzieł sztuki na świecie.
Dzieło Leonarda Da Vinci to ogromny obraz o wysokości 7,00m i szerokości 8,80 m, w tym obszar pod belką ma wymiary 4,60 x 8,80 m , został wykonany temperą i olejem na podkładzie gipsowym, zamiast techniki powszechnie stosowanej w okresie fresku, gdzie na mokry tynk nakładano poszczególne fragmenty pigmentów.
Obecnie wdrożono kilka środków w celu ochrony farby przed zniszczeniem. Aby fresk utrzymywał się w temperaturze pokojowej, od czasu ostatniej renowacji, wstęp dla zwiedzających jest ograniczony do 25 osób co 15 minut.
Ciekawostki o Ostatniej Wieczerzy Leonarda
Wielka sława tego arcydzieła wzbudziła zainteresowanie wielu historyków, badaczy i pisarzy, którzy starają się rozwiązać rzekome tajemnice i zagadki otaczające ten obraz. Na przykład w książkach „The Templar Revelation” Clive Prince i Lynn Picknett oraz w powieści „Kod Leonarda da Vinci” Dana Browna stwierdza się, że postać po prawej stronie Jezusa nie jest apostołem Janem, ale postacią kobiety. Prawda jest taka, że te tajemnice i ciekawostki nie zostały jeszcze rozwiązane.
Podczas francuskiej wojny o niepodległość wojska Napoleona używały ściany refektarza do ćwiczeń strzeleckich, a podczas drugiej wojny światowej w 1943 r. Bombardowania zdołały zerwać dach starej dominikańskiej jadalni, pozostawiając farbę otwartą na działania atmosferyczne przez kilka lat.